A GYORS ÚJRAKEZDÉSÉRT ALAPÍTVÁNY KONFERENCIÁJA

2002. MÁJUS 27-28.

"A NEM KORMÁNYZATI SZERVEZETEK SZEREPE A
KATASZTRÓFA SEGÍTSÉGNYÚJTÁSBAN"

A Gyors Újrakezdésért Alapítvány (Quick Relief Foundation) nemzetközi konferenciát rendez Budapesten, 2002. május 27-28-án "A nem-kormányzati szervezetek szerepe a katasztrófa segítségnyújtásban" címmel. A konferencia színhelye a Grand Hotel Hungária (1074 Budapest, Rákóczi út 90. Telefon: 478 1100 Fax: 478 1112, E-mail: grandhun@hungary.net)


A KONFERENCIA CÉLJA

A közép-európai térségben ez az első olyan széleskörű összejövetel, amelyen a katasztrófavédelmi feladatokban érintett legfontosabb nemzetközi szervezetek, a hazai állami intézmények és önkormányzatok, a magyar karitatív szervezetek és önkéntes mentőalakulatok képviselői közösen áttekinthetik együttműködésük elveit, és elmélyítésének feltételeit. A rendezvény lehetőséget kínál az Európai Unió, az ENSZ, valamint a nemzetközi humanitárius szervezetek által a katasztrófa segítségnyújtásban kialakított eljárások, módszerek és tevékenységi elvek részletes megismerésére.

A konferencia jó alkalmat nyújt arra is, hogy a résztvevők, köztük meghívottként a szomszédos országok nagykövetségeinek, és a humanitárius ügyekkel foglalkozó egyes állami intézményeinek képviselői megvitassák a regionális együttműködés szükségességét és lehetőségeit.


A KONFERENCIA NEMZETKÖZI HÁTTERE

Az ENSZ Közgyűlés 2001. augusztus 20-i ülésen elhangzott Jelentés, továbbá az Európai Tanács 2001-ben Göteborgban megtartott ülésén kinyilvánított Útmutatás, valamint a Délkelet-Európai Stabilitási Paktum Műveleti Csoportjának 2001. évi Regionális Jelentése egyaránt utalnak arra, hogy szükség van - az integrált nemzeti katasztrófakezelési stratégia részeként - a nem kormányzati szervezetek feladatainak, és szerepének egyértelmű megfogalmazására és fejlesztésére. Felmerült az is, hogy a hatékonyság növelése érdekében - a nemzeti tervezés és a kölcsönös támogatás részeként - a kormányzati szervek és a civil szervezetek közötti együttműködést egy "ernyő" szerepét betöltő nem kormányzati szerv útján célszerű kialakítani.


A HAZAI HÁTTÉR

Magyarországon 1999-ben lépett hatályba a katasztrófa törvény, amely deklarálja, hogy a katasztrófák megelőzése, és az ellenük való védekezés nemzeti ügy. A törvény kimondja, hogy a védekezést, és a következmények felszámolását az erre hivatott állami szervek mellett - többek között - a civil szféra bevonásával kell biztosítani.

A Gyors Újrakezdésért Alapítvány, amely az elmúlt évben jött létre, egyik meghatározó feladatának tekinti, hogy részt vállaljon a természeti és más katasztrófák által okozott károk elhárításában, valamint a katasztrófa sújtotta területek lakosságának segítésében, illetve segélyezésében. Az Alapítvány fejlesztési tevékenységei között szervezi a katasztrófa monitoring rendszer műszaki fejlesztését, és a rendszerbe állítása után biztosítja annak üzemeltetését.


RÉSZTVEVŐ SZERVEZETEK

A Konferencián részt vesznek, és kifejtik álláspontjukat az ENSZ, az EU, a NATO, a Délkelet-Európai Stabilitási Paktum, a LACDE, az UK Cranfield Egyetem képviselői, továbbá a finn katasztrófavédelem vezetője, és a szerb menekültügyi kormánybiztos.

A nemzetközi szervezetek mellett meghívást kaptak néhány ország katasztrófavédelmi szervezetének képviselői, és a szomszédos országok budapesti nagykövetei, illetve munkatársai.

Magyar részről a konferencián nem kormányzati oldalról elsősorban a katasztrófákra történő felkészülésben, a katasztrófavédelemben és segítségnyújtásban érintett szervezetek, a Magyar Vöröskereszt, az egyházi karitatív intézmények, az Önkéntes Mentőcsoportok, valamint az önkormányzatok képviselői vesznek részt. Jelen lesznek a rendezvényen a hivatalos állami katasztrófavédelmi szervezetek, így a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a különböző érintett minisztériumok, és hatósági szervek képviselői is.


A KONFERENCIA LEGFONTOSABB NEMZETKÖZI ELŐADÓI

Sune Follin úr a Dél-európai Stabilitási Paktum Regionális Műveleti Csoportjának vezetője, egyúttal a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold társaságok nemzetközi szövetségének regionális képviselője, a Regionális Katasztrófa Készenlét delegátusa.

Előadásában a stabilitási paktum szerepével, feladataival, valamint a nem-kormányzati szervezeteknek a közép- és dél-európai térség katasztrófakészültségének erősítésében, és a segítségnyújtásban betöltendő szerepével foglalkozik. Külön is hangsúlyozni kívánja annak fontosságát, hogy a segítségnyújtásban résztvevő civil szervezetek tevékenységét olyan nem-kormányzati szervezet koordinálja, amely megfelelő technikai háttérrel (pl. monitoring rendszer, hozzáférhető adatbázis, stb.) rendelkezik, és szerződéses kapcsolatban áll a katasztrófavédelmi kormányzati szervekkel. Ez az intézményes biztosítéka ugyanis annak, hogy a segítségnyújtás a legnagyobb hatékonysággal és zavarok nélkül történjen bármely típusú katasztrófa esetén.


Madeleine Moulin-Acevedo asszony az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (UN OCHA) képviseletében vesz részt a konferencián.

Az európai, valamint más földrajzi térségekben az állami szervek és a nem-kormányzati szervezetek között a katasztrófa-elhárításban és segítségnyújtási együttműködésben szerzett tapasztalatokról tart előadást. Az ENSZ Koordinációs Hivatala több évtizedes működése során szerzett tapasztalatainak, és a legnagyobb nemzetközi humanitárius szervezetekkel közösen kialakított módszereinek felhasználása Magyarországon és a közép-európai térségben egyaránt jelentősen emelheti a katasztrófa-elhárítás és a segítségnyújtás minőségének színvonalát.


Pentti Partanen úr a finn Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója, az északi országok katasztrófavédelmi együttműködési tanácsának tagja.

Előadásában a nem-kormányzati, önkéntes szervezeteknek a katasztrófa segítségnyújtásban játszott szerepéről, a koordinációs mechanizmusról és a Finnországban jelenleg alkalmazás és továbbfejlesztés alatt álló veszélyhelyzeti monitoring, adatkezelés és segélynyújtás integrált rendszeréről ad áttekintést. A finn rendszert ma számos európai szakértő a legalaposabban átgondolt, és legkiérleltebb katasztrófavédelmi kommunikációs, veszélyhelyzet kezelési és segélynyújtási rendszernek tekinti.

A Gyors Újrakezdésért Alapítvány tárgyalásokat folytat többoldalú tapasztalatcsere és együttműködés kialakításáról a finn rendszerben kulcsszerepet játszó, ún. fejlesztő és nem-kormányzati szervezetekkel, elsősorban a monitoring rendszer és a katasztrófavédelmi adatbázis létrehozása területén. A finn tapasztalatok jelentőségét fokozza, hogy az északi országok évek óta kölcsönösen egyeztetik fejlesztéseiket, valamint a katasztrófavédelemben alkalmazandó módszereiket, és rendszereiket.


A KONFERENCIA FŐ VÉDNÖKEI

BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Sune Follin úr, a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége regionális képviselője, a Regionális Katasztrófa Készenlét Delegátusa, a Stabilitási Paktum DPPI Regionális Műveleti Csoportjának vezetője


A Konferencia hivatalos nyelve az angol és a magyar. A szervező szinkrontolmácsolást biztosít a Plenáris Üléseken, és követő tolmácsolást a Szekció Üléseken.